THREE COUNTIES AGRICULTURAL SOCIETY



CHAMPIONSHIP SHOW - 13th June 2005

RESULTS
(No CC's for Shetland Sheepdogs)


JUDGE - Mr Kevin Young

No of Dogs - 32



List prepared by "TonyBridge@shelties.org.uk"

My thanks to Heather Chaston for letting me have a marked catalogue

May I please make a disclaimer for any errors, this list is prepared for friends who are interested in show results and I sometimes may make mistakes.

The layout of these results are in the usual format that the majority of the show catalogues use
i.e. - Dogs Name - Sex - Date of Birth - Breeder - Sire - Dam - Owner



PUPPY DOG - Entries - 2 Absent - 1

  1. Lythwood Sacha D 16/06/04 br Exb Ch Lythwood Shalako - Lythwood Scarlett Ribbon Mr D Rigby
JUNIOR DOG - Entries - 3 Absent - 2
  1. Snabswood Swagman at Kencriss D 20/03/04 br J Fitzsimons Ch Lythwood Sixsmith - Snabswood Sonsy Mr K R & Mrs C Mason
POST GRADUATE DOG - Entries - 4 Absent - 2
  1. Keltihope Exactly Right for Yaseleyrose D 02/04/99 Br Mrs J Chaplin Ch Keltihope Keynote at Malaroc - Keltihope Suzi Magpie Mr E A & Mrs P Curtis
  2. Blenmerrow Winter Wizard D 06/12/03 br Lambert Ch Evad Sommer Shadow JW - Blenmerrow Melveen Water Lily Mr D M Goldie
OPEN DOG - Entries - 8 Absent - 0
  1. Cresteak Call Me Bond of Fernfrey JW D 30/11/02 Br Ball Fernfrey Lionheart - Crerteak Cover Girl Mrs I V Saunders
  2. Mohnesee Mr Palmer JW D 03/05/02 Br Exb Moonlight Black Magic - Felthorn Muscari with Mohnesee Mrs K Hateley
  3. Paloalto Just William Sh CM D 06/09/99 Br Exb Rowancrest Rikki Rocket at Paloato - Stevleyns Jo'anna at Paloato J & N Evans & Rowland
  4. Sherkarl Son of a Gun JW D 18/08/01 Br Exb Lythwood Sixsmith - Stevlyns Honey Fudge at Sherkarl Mr D G & Mrs Y L Haensel
  5. Doonelodge Wild Rose D 09/06/00 Br Exb Francehill Dogrose of Highbrook - Yorvik Margareta Time at Doonelodge Mrs M Glover

BEST DOG - Cresteak Call Me Bond of Fernfrey JW

RESERVE BEST DOG - Mohnesee Mr Palmer JW

BEST DOG PUPPY - Lythwood Sacha


PUPPY BITCH - Entries - 5 Absent 2
  1. Colmae Caught in a Spell B 13/06/04 br Mrs m Collett Ch Rannerdale Ghost Buster - Colmae in Clover Mrs C A Perkins
  2. Sherkarl What a Delight B 18/11/04 Br Exh Ch Iliad Idiots Delight - Sherkarl Confetti and Lace Mr D G & Mrs Y L Haensel
  3. Cresteak Charmain B 16/11/04 Br Exh Nethercroft Jonti - Cresteak Cover Girl Mr C & Mrs W Ball
JUNIOR BITCH - Entries - 2 Absent - 1
  1. Evad Sommer Blush of Lochkaren B 06/04/04 Br Br Mr & Mrs Weller Ch Evad Sommer Shadow JW - Evad Sandie Shore Mr & Mrs K F Mottram
POST GRADUATE BITCH - Entries - 5 Absent - 1
  1. Lythwood Scarlet Ribbon B 04/04/03 Br Exb Moonlight Black Magic - Lythwood Spritzer Mr D Rigby
  2. Eljetia Gypsy Queen at Chalynwood B 01/10/03 Br Mrs J Parkes Shelridge Socrates - Ch Milesend Storm Queen Mr & Mrs G Lee
  3. Bralive Fiery Mischief B 05/07/03 Br Exb Glensanda Garfunkel - Brettsglade Fiery Fantasy at Bralive Mrs M H Godson
  4. Chelmarsh Lady Fair B 15/11/03 br Exb Ch Janetstown Jogalong JW - Chelmarsh Vanity Fair Mrs L A Porter
OPEN BITCH - Entries - 5 Absent - 1
  1. Felthorn Muscari with Mohnesee B 07/10/00 Br Mr & Mrs Thornley Chloris Miro - Felthorn Lobelia Mrs K Hateley
  2. Cresteak Cherie Amour JW B 05/10/00 Br Exb Cresteak Celtic Prince - Cresteak Cleopatra Mr C & Mrs W Ball
  3. Doonelodge Dancing Wild B 01/02/97 Br Exh Ch Tegwel Wild Ways of Sandwick - Doonlodge Dance for Joy Mrs M Glover
  4. Chelmarsh Funny Girl B 14/02/01 Br Exb Janetstown Jogalong JW - Chelmarsh Fancy Free Mrs L A Porter

BEST BITCH - Felthorn Muscari with Mohnesee

BEST RESERVE BITCH - Lythwood Scarlet Ribbon


BEST OF BREED - Cresteak Call Me Bond of Fernfrey JW

BEST PUPPY - Lythwood Sacha


Return to Show Results Page