BATH CANINE SOCIETY



CHAMPIONSHIP SHOW - 29th May 2005

RESULTS


JUDGE - Mrs Sally Atkins

No of Dogs - 174

NO of Entries - 299



List prepared by "TonyBridge@shelties.org.uk"

May I please make a disclaimer for any errors, this list is prepared for friends who are interested in show results and I sometimes may make mistakes.

The layout of these results are in the usual format that the majority of the show catalogues use
i.e. - Dogs Name - Sex - Date of Birth - Breeder - Sire - Dam - Owner - Owner's Initials



MINOR PUPPY DOG - Entries - 8 Absent - 2
  1. Katiedale Ace of Spades D 04/10/04 Br Exh Ch Orean Rainbow Warrior - Katiedale Whitch Hazel Miss C A Nabbs
  2. Mohnesee Time Keeper D 04/09/04 Br Exh Mohnesee Dreamsmith - Mohnesee Time to Believe Mr & Mrs R Greenhill
  3. Tolarock Rocky Rocket D 08/11/04 Br Exh Francehill Total Eclipise - Edglonian Beroyles Lady at Tolarock Mrs E Y Parker
  4. Penrave Perfect Harmony D 27/09/04 Br Exh Ch Evad Sommer Shadow - Penrave Pink Rose Mrs J Scott
  5. Rainelor Runabout of Ellenvonne D 07/10/04 br Mrs G Partridge Blenmerrow Barnaby - Rainelor Ruby Rose Miss H & James, Miss Z Warner
PUPPY DOG - Entries - 5 Absent - 1

  1. Lythwood Sacha D 16/06/04 br Exb Ch Lythwood Shalako - Lythwood Scarlett Ribbon Mr D Rigby
  2. Philhope Lady Killer D 04/06/04 br Exb Ch Lythwood Sixsmith - Philhope My Fair Lady Mr & Mrs S Pierce
  3. Kelgrove Kratsman D 24/08/04 Br Mrs J Reynolds Ch Evad Sommer Shadow - Kelgrove Mat Queen Mrs D Neaverson
  4. Mendipmist Summer Knight D 06/06/04 br Exh Blenmerrow Rum & Black at Arlanvic - Mendipmist Rosie Glow Mrs J Bull
JUNIOR DOG - Entries - 12 Absent - 0
  1. Glensanda Galahad D 21/03/04 Br Exb Glensanda Garfunkel - Glendanda Sea Holly Mrs S B Powell
  2. Wyckwood Wizard D 04/12/03 Br Exb Jonygray Black Magic - Wyckwood Blue Topaz Mrs S Price
  3. Auberswell Hot Fudge D 09/02/04 br Exb Lirren Footlight of Auberswell - Apsledene Orange Blossom of Auberswell Mrs D & Mrs J Farley & John
  4. Penrave Perfect Stranger D 11/03/04 br Exb Ch Shelridge Wishmaster - Penrave Polly Pickler Mrs & Miss J Scott
  5. Paulhayes Aron Isle D 03/03/04 br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Paulhayes Orlan Isle Mrs P Batten-Jones
YEARLING DOG - Entries - 14 Absent - 1
  1. Shetlo River Island D 24/08/03 Br Exh Duchesnay Raindancer - Shetlo Island of Dreams Mrs D H Moore
  2. Dukeson Wildest Dreams D 28/08/03 Br Miss B Straw Ch Evad Sommer Shadow JW - Dukeson It's a Miracle Mrs J Carr
  3. Felthorn Indelible D 04/06/03 Br Exb Shelridge Socrates - Felthorn Indiscretion Mr & Mrs R D Thornley
  4. Nethercroft Lovable Imp at Shatay JW D 24/10/03 br Mrs M Buck Shatay Della's Little Fella - Nethercroft Sweet September Mrs A Shaw
  5. Lacewood Surreal for Auberswell JW D 20/09/03 Br Miss L Vidak Ch Lythwood Sixsmith - Lacewood Star Enchantress Mrs D & Mrs G Farley & John
GRADUATE DOG - Entries - 9 Absent - 0
  1. Carolelen Causing Chaos D 23/07/03 Bd Exb Blenmerrow Barnaby - Carolelen Candlelight Mrs C A Trueman
  2. Bleatarn Star Sign JW D 19/03/03 Br Exb Ch Iliad Idiots Delight - Bleatarn Silver Star Mr D R & Mrs I A. Rule
  3. Kelgrove Kadiz JW D 16/02/03 Br Exb Marilake Like Gold of Charnico - Kelgrove Matqueen Mrs J Reynolds
  4. Cheryldene Alexander at Dazlerock D 12/06/03 br Miss c & mrs D Lockett Cheryldene Chelidonis - Cheryldene Sahara Dream Mr D Parker
  5. Dukeson Wildest Dreams D 28/08/03 Br Miss B Straw Ch Evad Sommer Shadow JW - Dukeson It's a Miracle Mrs J Carr
POST GRADUATE DOG - Entries - 10 Absent - 1
  1. Sherkarl Son of a Gun JW D 18/08/01 Br Exb Lythwood Sixsmith - Stevlyns Honey Fudge at Sherkarl Mr D G & Mrs Y L Haensel
  2. Calambray Castaway D 03/07/01 Br Exb Marklin Wandasson at Shelridge - Jamista Charlie's Angel of Calambray Mrs C Perkins
  3. Highbrook Harlequin D 29/05/02 br Exb Highbrook High-Tec - Herds Heliotrope Mr K & Mrs L A Goodwin
  4. Daisyway Daydream Believer JW D 16/06/03 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow JW - Wendisle Irish Melody at Daisyway Mrs J Charlton
  5. Milesend Rambler at Benravia D 04/08/01 br Miles Milesand Gold Edition - Ch Milesend Dancing Queen Miss M E Benstead
LIMIT DOG - Entries - 11 Absent - 1
  1. Sterndale Moon Illusion of Amethrickeh D 19/11/02 Br Morson Ch Mohnesee the Illusionist - Amethrickeh Red Moon at Sterndale Mrs H M Bendelow
  2. Glencharm Devil Moon B 13/12/01 br Exb Blenmerrow Barnaby - Iliard Isadored at Glencharm Mrs V Thompson
  3. Lorainian Rythym N Blues D 17/11/01 Br Exh Lorainain Domino Dancer - Gylmar Blue Stratos at Lorainian Mrs N L Paterson
  4. Willow Tarn Toaki D 20/03/02 Br mrs R Crossley Ch Evad Sommer Shadow JW - Willow Tarn takes the Biscuit Mrs R E Crossley
  5. Lirren Footlight at Auberswell D 14/12/99 Br Mrs L French Forestland Footman - Lirren Highlight Mesdames D & G Farley & John
OPEN DOG - Entries - 9 Absent - 0
  1. INT/FIN/SWE/LIT/EST Shelgate Midnight Magic D 15/10/99 Br Uthorn Eastflash Andy pandy - Shelgate Magic Touch Mrs M Axi
  2. Shatay Della's Little Fella D 07/06/02 Mrs A Shaw Nethercroft Jonti - Shatay With Love Again Mrs A Shaw
  3. Joliet Jake Of Castlerose JW D 20/07/98 Br Mr I J W Edwards Ch Iliad Idiot's Delight - Ch Herds is Happiness Mr J E & Mrs J B Edwards
  4. Glensanda Garfunkle D 25/10/01 Br Exb Glensanda Gulf Streamer - Green Glow-Mo Mrs S B Powell
  5. Malaroc the Muscian D 26/08/99 Br Exb Willow Tarn Tried and True - Malaroc Maid of Dance Mr & Mrs B Roberts
VETERAN DOG - Entries - 8 Absent - 1
  1. Highbrook Havoc D 28/10/97 Br Exh Ch Milesend Storm Warden - Highbrook Hyjinnee Mr K & Mrs L A Goodwin
  2. Ch Iliad Idiots Delight D 08/10/96 Br Exh Deloraine Deerhunter - Iliad Isadora Bumble Mrs J & Miss A Lycett
  3. Candlebark Runnin Bear JW D 29/01/98 Br Exh Candlebark True Treasure - Shetlock Black Velvet at Candlebark Mrs G E Richardson
  4. Burnmist Danny The Playboy D 12/03/95 Br Exh Marklin Wild Sprite - Kyleburn Black Centaury at Burnmist Mr D Mrs A & Miss A Metson
  5. Kelgrove Kopper Krusader B 22/11/97 Br Mrs J Reynolds Marnham Montanner - Kelgrove Kopper Koin Miss H Warner

DOG CC - INT/FIN/SWE/LIT/EST Shelgate Midnight Magic

DOG RESERVE CC - Shatay Della's Little Fella

BEST DOG PUPPY - Lythwood Sacha


MINOR PUPPY BITCH - Entries - 9 Absent - 0
  1. Malver Mystical Miss at Malaroc B 29/09/04 br Mr & Mrs M Reynolds Shelridge Socrates - Ma;ver Mystic Charm Mr & Mrs B Roberts
  2. Briggsview Camper Girl B 09/10/04 br Exh Carolelen Causing Chaos JW - Briggsview Pipes of Peace Mrs U Briggs
  3. Shelridge Saskia B 05/10/04 Br Exh Shelridge Socrates - Shelridge Starshine Mrs C Aaron
  4. Mohnesee Sweet Ramona B 04/09/04 br Exh Mohnesee Dreamsmith - Mohnesee Time to Believe Mr & Mrs R Greenhill
  5. Sherkarl What a Delight B 18/11/04 Br Exh Ch Iliad Idiots Delight - Sherkarl Confetti and Lace Mr D G & Mrs Y L Haensel
PUPPY BITCH - Entries - 17 Absent
  1. Colmae Caught in a Spell B 13/06/04 br Mrs m Collett Ch Rannerdale Ghost Buster - Colmae in Clover Mrs C A Perkins
  2. Tighness Three Steps T'Heav'n B 24/09/04 br Exh Shelridge Socrates - Milesand Step into Tighness Mrs L Whittington
  3. Philhope Devine Angel B 26/06/04 Mr & Mrs Pierce Ch Sheleena Schindlers List - Philhope Perfect Angel Miss J Pierce
  4. Terriwood Salsa Lady B 03/06/04 Br Exh Ch Lythwood Sixsmith - Lythwood Spritzer at Terriwood Mr T W Attwood
  5. Willowtarn Twist and Shout B 22/07/04 Br Exh Ch Keltihope Keynote - Willowtarn Tisane Ms R Crossley
JUNIOR BITCH - Entries - 18 Absent - 4
  1. Felthorn Icicle B 24/05/04 Br Exh Felthorn Indelible - Felthorn Ice Diamond Mr & Mrs R D Thornley
  2. Evad Sommer Blush of Lochkaren B 06/04/04 Br Br Mr & Mrs Weller Ch Evad Sommer Shadow JW - Evad Sandie Shore Mr & Mrs K F Mottram
  3. Scrimwood Echo Beach B 24/04/04 br R Lee Ch Blenmerrow Melveen Making Waves - Eljetia First Edition from Scrimwood Mr R Lee
  4. Terriwood Salsa Lady B 03/06/04 Br Exh Ch Lythwood Sixsmith - Lythwood Spritzer at Terriwood Mr T W Attwood
  5. Bevera Blue Lace B 04/01/04 br Exh Malaroc the Master Clown - Ruscombe Spice Girl of Bevera Mrs V R Hawkins
YEARLING BITCH - Entries - 13 Absent -
  1. Evad Magic Jade JW B 09/09/03 Br Exh Ch Evad Sommer Shadow JW - Evad Magic Pearls Mr & Mrs D F Weller
  2. Castlerose Blithe Spirit JW B 12/01/04 br Exb Apsledene Mystic Star - Castlerose Cheers of Joy Mr J E & Mrs J B Edwards
  3. Peartbrook Gold N' Ivory B 07/11/03 br Exb Lorainian Golden Reign - Peartbrook Pride N' Joy Mrs J L Sweeney
  4. Edglonian Kiss 'N' Tell B 27/09/03 br Exh Blenmerrow Barnaby - Edglonian Blue Ribbon Miss D Pearson
  5. Bralive Fiery Mischief B 05/07/03 Br Exb Glensanda Garfunkel - Brettsglade Fiery Fantasy at Bralive Mrs M H Godson
GRADUATE BITCH - Entries - 8 Absent - 0
  1. Franmead Fineline B 11/10/02 Br Exb Ch Ottaberry Onliner - Lysebourne Athena of Franmead Mrs R Fransham
  2. Throcmere So and So B 19/06/01 Br Exh Ch Evad Sommer Shadow JW - Kelgrove Kristina Mr V R Harmston
  3. Sherkarl Chantilly Lace at Alshel B 17/03/03 Br Haensel Malaroc the Master Clown - Sherkarl Confetti and Lace Mrs M Hicks
  4. Stormy Isles Midnight Blue for Pacarane B 23/02/04 br Mrs L Garland Peeriglen Percy - Stormy Isles Summer Wooing Mrs P M Laversuch
  5. Tighness Tennessee Waltz B 29/03/02 Br Exb Shaylin Moonlight Echo - Stornaway Sundance at Tighness Mrs L Whittington,
POST GRADUATE BITCH - Entries - 17 Absent - 1
  1. Lythwood Stylist B 20/06/03 Br Exh Ch Lythwood Sixsmith - Yewdale Misty Star Mr D Rigby
  2. Callart the Glowing Flames B 01/12/02 Br Exb Milesand Made of Money - Milesand Flame Dancer from Callart Miss O Gwynne-Jones
  3. Carolelen Call Me Madam B 15/02/02 br Exb Blenmerrow Barnaby - Briggsview Calypso Dancer at Carolelen Mrs C A Trueman
  4. Burnmist Katrina B 30/10/02 Br Exb Malaroc the Master Clown - Burnmist Tamaria Mr D Mrs A & Miss A Metson
  5. Eljetia Gypsy Queen at Chalynwood B 01/10/03 Br Mrs J Parkes Shelridge Socrates - Ch Milesend Storm Queen Mr & Mrs G Lee
LIMIT BITCH - Entries - 13 Absent -
  1. Lirren Night Nurse B 22/05/02 br Exh Blenmerrow Barnaby - Lirren Nitelite Mrs L S French,
  2. Katiedale Sugar N Spice B 01/07/01 Br Exb Ch Myriehewe Entrepreneur JW - Katiedale First Bloom Miss C A Nabbs
  3. Shetlo Island of Dreams B 22/06/01 Br Exh Exbury Icon - Shetlo Pocketful of Dreams Mrs D H Moore
  4. Burnmist Storm Lily of Milesend B 29/05/03 Br Mr & Mrs & MissMetson Ch Milesend Stormwarden - Burnmist Darling Daisey Mrs J Miles
  5. Stanydale Ginger Spice B 04/02/01 Br Exb Stanydale Challenger - Stanydale Jive Talk Mrs P A & Mrs M C Stow & Withers
OPEN BITCH - Entries - 11 Absent -
  1. Eljetia Crystal Queen B 01/10/03 Br Parkes Shelridge Socrates - Ch Milesend Storm Queen Mrs J Miles
  2. Shelridge Sunshimmer JW B 29/11/99 Br Exb Ch Shelridge Summer Spell - Shelridge Hope Springs Mrs C Aaron
  3. Philhope Perfect Lady JW B 10/08/01 Br Exb Shelridge Socrates - Philhope My Fair lady Mr & Mrs S Pierce
  4. Francehill Maid of Ice B 04/04/02 Br Exb Edglonian Captain Marvel - Ch Francehill Willow Pattern Mrs M Norman
  5. Lorainian Silver Ghost of Gylmar B 12/07/99 Br Mrs L Paterson Lorianian Domino Dancer - Gylmar Blue Stratos at Lorainain Mrs M P Jordan
VETERAN BITCH - Entries - 5 Absent - 1
  1. Burnmist Gypsophilia B 29/03/98 Br Exh Ch Milesend Storm Warden - Burnmist Tamarisk Mr D Mrs A & Miss A Metson
  2. Ch Iliad Isadorable At Beechmere B 08/10/96 Br Mrs J C & Miss A Lycett Deloraine Deerhunter - Iliad Isadora Bumble Mr & Mrs A Dunn
  3. Kelgrove Mayqueen B 01/05/98 Br Exb Nor Ch Matnham Mountanner - Kelgrove Kopper Penny; Mrs J Reynolds
  4. Chalynwood Classical Charm B 16/10/95 Br Exh Ch Lythwood Steptoe - Faybars Cappuchino at Chalynwood Mr G C & Mrs M F Lee

BITCH CC - Eljetia Crystal Queen

BITCH RESERVE CC - Shelridge Sunshimmer JW

BEST PUPPY BITCH - Colmae Caught in a Spell


BEST OF BREED - Eljetia Crystal Queen

BEST PUPPY - Colmae Caught in a Spell


Return to Show Results Page