EAST OF ENGLAND AGRICULTURAL SOCIETY



CHAMPIONSHIP SHOW - 21st July 2005

RESULTS


JUDGE - Mrs Joan Sykes

No of Dogs - 140

No of Entries - 170



List prepared by "TonyBridge@shelties.org.uk"

May I please make a disclaimer for any errors, this list is prepared for friends who are interested in show results and I sometimes may make mistakes.

The layout of these results are in the usual format that the majority of the show catalogues use
i.e. - Dogs Name - Sex - Date of Birth - Breeder - Sire - Dam - Owner



MINOR PUPPY DOG - 3 Entries 0 Absent
  1. Dukeson Jack Daniel's D 19/01/05 Br Miss B Straw Ch Lythwood Sixsmith - Dukeson Indiana Mrs L J Fagg
  2. Tolarock Flames of Fire D 08/11/04 Br E Parker Francehill Total Eclipise - Edglonian Beroyles Lady at Tolarock MS E Parker
  3. Amethrickeh Tornado D 02/11/04 Br Exh Blenmerrow Barnaby - Amethrickeh Eye Catcher Mrs H M Bendelowr
PUPPY DOG - 8 Entries 1 Absent

  1. Mohnesee Time Keeper D 04/09/04 Br Exh Mohnesee Dreamsmith - Mohnesee Time to Believe Mr & Mrs R Greenhill
  2. Calambray Back Chat D 20/09/04 Br C Perkins Shelridge Socrates - Calambray Cassia Mrs S Robinson
  3. Nethercroft Sixshooter D 11/10/04 Br Exh Francehill Only Me - Nethercroft Sweet-N-Lovely Mrs M Buck
  4. Forestland Rising Sun D 21/09/04 Br Exh Shelridge Socrates - Forestland Morning Glory Mrs R Marshall
  5. Dukeson Jack Daniel's D 19/01/05 Br Miss B Straw Ch Lythwood Sixsmith - Dukeson Indiana Mrs L J Fagg
JUNIOR DOG - 10 Entries 2 Absent
  1. Lythwood Sacha D 16/06/04 br Exb Ch Lythwood Shalako - Lythwood Scarlett Ribbon Mr D Rigby
  2. Ellenyorn Private Benjamin at Chalmoor D 14/05/04 Br Mr A Elder Ch Lythwood Sixsmith - Ellenyorn Maid to Love Mrs J & Mr M Ambler
  3. Scrimwood Starlight at Silvaquest D 23/05/04 br Ms C Caswell Moonlight Black magic - Rockaround Dawn Sky at Scrimwood Mr & Mrs D Lee
  4. Lizmark Laureate Von Cheryldene D 03/05/04 Br Hull Ch Forestland The Countryman - Lizmark Remember Me Mis C E & Miss D Lockett
  5. Paulhays Aaron Isle D 03/03/04 br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Paulhays Orlan Isle Mrs P Batten-Jones
YEARLING DOG - 11 Entries 2 Absent
  1. Dukeson Wildest Dreams D 28/08/03 Br Miss B Straw Ch Evad Sommer Shadow JW - Dukeson It's a Miracle Mrs J Carr
  2. Shetlo River Island D 24/08/03 Br Exh Duchesnay Raindancer - Shetlo Island of Dreams Mrs D H Moore
  3. Duchesnay Abracadbra D 30/12/03 Br Raymond Jontygray Black Magic - Richmaus Blue Eyes of Duchesnay Mr B Weiland
  4. Blenmerrow Winter Wizard D 06/12/03 br Lambert Ch Evad Sommer Shadow JW - Blenmerrow Melveen Water Lily Mr D M Goldie
  5. Scrimwood Starlight at Silvaquest D 23/05/04 br Ms C Caswell Moonlight Black magic - Rockaround Dawn Sky at Scrimwood Mr & Mrs D Lee
GRADUATE DOG - 7 Entries 1 Absent
  1. Carolelen Causing Chaos JW D 23/07/03 Bd Exb Blenmerrow Barnaby - Carolelen Candlelight Mrs C A Trueman
  2. Bleatarn Star Sign JW D 19/03/03 Br Exb Ch Iliad Idiots Delight - Bleatarn Silver Star Mr D R & Mrs I A. Rule
  3. Alnmac Blue Sky D 12/11/02 Br Exb Shelridge Wishmaster - Kerrydaw Kavina at Alnmac Mrs A Perkins
  4. Dukeson Wildest Dreams D 28/08/03 Br Miss B Straw Ch Evad Sommer Shadow JW - Dukeson It's a Miracle Mrs J Carr
  5. Penrave Perfect Royal D 06/10/03 Br Exb Wendisle Country Classic JW ShCM - Penrave Pink Rose Mrs J Scott
POST GRADUATE DOG - 11 Entries 1 Absent
  1. Cresteak Call Me Bond of Fernfrey JW D 30/11/02 Br Ball Fernfrey Lionheart - Cresteak Cover Girl Mrs I V Saunders
  2. Sheltisha Black Ice D 16/04/01 Br Exb Cresteak Tudor Crown at Wendisle JW - Sparkling Surprise L & T Sorockyj
  3. Rannerdale The Playboy D 20/03/02 Br Stafford Rannerdale Royal magician - Rannerdale The Happy Hooker Mrs J Chater
  4. Melneg Dream Maker D 09/11/02 Br Exb Highbrook Hi Tech - Melneg Starlight Mr M & Mrs S Garvey
  5. Alnmac Blue Sky D 12/11/02 Br Exb Shelridge Wishmaster - Kerrydaw Kavina at Alnmac Mrs A Perkins
LIMIT DOG - 13 Entries 0 Absent
  1. Calambray Castaway D 03/07/01 Br Exb Marklin Wandasson at Shelridge - Jamista Charlie's Angel of Calambray Mrs C Perkins
  2. Brookclose Black Ebony at Jodale D 28/05/03 Br Mr G & Mrs E Dyson Ch Shelridge Wishmaster JW- Felthorn Black Orchid Mr J I & Mrs J M Hayhurst
  3. Cheryldene Alexander at Dazlerock D 12/06/03 br Miss c & mrs D Lockett Cheryldene Chelidonis - Cheryldene Sahara Dream Mr D Parker
  4. Sterndale Moon Illusion of Amethrickeh D 19/11/02 Br Morson Ch Mohnesee the Illusionist - Amethrickeh Red Moon at Sterndale Mrs H M Bendelow
  5. Casheldor Dancing Master D 19/09/01 Br Exb Shelridge Flashdance - Casheldor Belinda Blue Mrs F A Plowman
OPEN DOG - 7 Entries 1 Absent
  1. Shatay Della's Little Fella D 07/06/02 Mrs A Shaw Nethercroft Jonti - Shatay With Love Again Mrs A
  2. INT/FIN/SWE/LIT/EST Shelgate Midnight Magic D 15/10/99 Br Uthorn Eastflash Andy pandy - Shelgate Magic Touch Mrs M Axi
  3. Int Swed Est Fin Ch Lundecock's Xit From Hell D 05/07/01 br Exb Su Ch Yosemites Following Star - Romlugens Naughty But Nice Mr J Andersson Shaw
  4. Highbrook Hi Tech D 30/01/01 Br Exb Ch Hartmere Hallmarked - Highbrook Honey Bee Mr K & Mrs L A Goodwin
  5. Tudors-Oura Indigo De Casa Walveson at Emmaview D 03/01/04 Br Mrs R Schoeber Dutch Ch Cresteak Tudor Crown at Wendisle JW - Kelly VD Carnivoor Stam Miss C A Whitchurch

DOG CC - Lythwood Sacha

DOG RESERVE CC - Shatay Della's Little Fella

BEST DOG PUPPY - Mohnesee Time Keeper


MINOR PUPPY BITCH - 7 Entries 1 Absent
  1. Amethrickeh Snowstorm B 02/11/04 Br Exh Blenmerrow Barnaby - Amethrickeh Eyecatcher Mrs H M Bendelow
  2. Cresteak Charmain B 16/11/04 Br Exh Nethercroft Jonti - Cresteak Cover Girl Mr C & Mrs W Ball
  3. Sherkarl What a Delight B 18/11/04 Br Exh Ch Iliad Idiots Delight - Sherkarl Confetti and Lace Mr D G & Mrs Y L Haensel
  4. Myter Seventh Heaven B 09/11/04 Br Exh Carolelen Causing Chaos - Myter Almost an Angel Mrs M Thomas
  5. Dukeson Malika B 19/01/05 Br Exh Ch Lythwood Sixsmith - Dukeson Indiana Miss B Straw
PUPPY BITCH - 10 Entries 1 Absent
  1. Briggsview Camper Girl B 09/10/04 br Exh Carolelen Causing Chaos JW - Briggsview Pipes of Peace Mrs U Briggs
  2. Mohnesee Sweet Ramona B 04/09/04 br Exh Mohnesee Dreamsmith - Mohnesee Time to Believe Mr & Mrs R Greenhill
  3. Cresteak Charmain B 16/11/04 Br Exh Nethercroft Jonti - Cresteak Cover Girl Mr C & Mrs W Ball
  4. Seavall Tabitha for Rainway B 02/10/04 br Hardman 7 Robinson Ch Janetstown Jogalong - Seavall Smartie Mrs Dl Barnett
  5. Briggsview Rosie Mantle B 23/07/04 br Exh Blenmerrow Barnaby - Briggsview April Dreamer Mrs U Briggs
JUNIOR BITCH - 11 Entries 1 Absent
  1. Felthorn Icicle B 24/05/04 Br Exh Felthorn Indelible - Felthorn Ice Diamond Mr & Mrs R D Thornley
  2. Glensanda Genevieve B 27/03/04 Br Mrs S Powell Ch Glensanda Gulfstreamer - Greenfingered of Glensanda Mrs M F Deveson
  3. Evad Sommer Blush of Lochkaren B 06/04/04 Br Br Mr & Mrs Weller Ch Evad Sommer Shadow JW - Evad Sandie Shore Mr & Mrs K F Mottram
  4. Highbrook Hidden Beauty B 05/06/04 br Exh Highbrook Hi Tech - Edglonian Rather Fancy at Milesend Mr K & Mrs L A Goodwin
  5. Colmae Caught in a Spell B 13/06/04 br Mrs m Collett Ch Rannerdale Ghost Buster - Colmae in Clover Mrs C A Perkins
YEARLING BITCH - 9 Entries 2 Absent
  1. Glensanda Genevieve B 27/03/04 Br Mrs S Powell Ch Glensanda Gulfstreamer - Greenfingered of Glensanda Mrs M F Deveson
  2. Stanydale Islington B 25/10/03 br Exh Forestland the Countryman - Stanydale Ginger Spice Mrs P A & Mrs M C Stow & Withers
  3. Rivvalee Moon Dust B 22/09/03 Br Exb Ch Shelridge Wishmaster - Molson Maraschino at Rivvalee Mr & Mrs G Wyse
  4. Pepperhill Dark Mischief at Nameed B 12/10/03 Br Daniells & Taylor Blenmerrow Barnaby - Pepperhill Fire and Ica Mrs m Deeman
  5. Rosias Tiger Lily at Donbeley B 01/01/04 Br Mrs A Roberts Shelridge Socrates - Morestyle Spring Daisy at Rosias Miss R Kennedy
GRADUATE BITCH - 9 Entries 2 Absent
  1. Glensanda Genevieve B 27/03/04 Br Mrs S Powell Ch Glensanda Gulfstreamer - Greenfingered of Glensanda Mrs M F Devesonh
  2. Myter Pie in the Sky JW B 20/01/01 Br Exb Felthorn Careless Love - Myter Reach for the Moon Mrs M Thomas
  3. Orean Rose Royal B 03/05/03 Br Exh Degallo The Legend JW - Orean Highland Flame Mr M & Mrs R Smith
  4. Shemist Sunset B 21/08/02 Br Exb Ch Shelridge Summerspell - Shemist Midnight Mrs S Stock
  5. Kamarlee Laiderette Secret B 14/02/03 Br Exb Ch Milesend Gold Edition - Kamarlee Laiderettes Mandie Mrs A M Bridge
POST GRADUATE BITCH - 12 Entries 2 Absent
  1. Lythwood Scarlet Ribbon B 04/04/03 Br Exb Moonlight Black Magic - Lythwood Spritzer Mr D Rigby
  2. Alnmac Dream Maker B 02/09/99 Br Exh Marklin Wandasson at Shelridge - Alnmac Aurora Mrs A Perkins
  3. Eljetia Queen Bee B 01/10/03 Br Exb Shelridge Socrates - Ch Milesend Storm Queen Mrs J Parkes
  4. Edglonian Deroyels Lady at Tolarock B 13/07/02 Br Pearson Moonlighlight Black Magic - Edglonian Blue Ribbon Mrs E Y Parker
  5. Brookclose Forget Me Not B 28/05/03 br Exb Ch Shelridge Wish Master JW - Felthorn Black Orchid Mr & Mrs G Dyson
LIMIT BITCH - 13 Entries 1 Absent
  1. Edglonian Chase a Dream at Glendebroy B 07/04/01 br Pearson Edglonian Strolling Nomad - Edglonian Miss Spectacular Mrs G M Williams,
  2. Rannerdale Royal Flush B 12/07/00 Br Exb Ch Mohnesee the IIlusionist - Ch Rannerdale Red Velvet Mrs A A Stafford
  3. Burnmist Storm Lily of Milesend B 29/05/03 Br Mr & Mrs & MissMetson Ch Milesend Stormwarden - Burnmist Darling Daisey Mrs J Miles
  4. Alnmac Dream Maker B 02/09/99 Br Exh Marklin Wandasson at Shelridge - Alnmac Aurora Mrs A Perkins
  5. Malver Mystic Charm B 05/02/01 Br Exb Ch Mohnesee the Sorcerer - Yewdale Sweet Dream of Malver Mr & Mrs M Reynolds
OPEN BITCH - 12 Entries 2 Absent
  1. Eljetia Crystal Queen B 01/10/03 Br Parkes Shelridge Socrates - Ch Milesend Storm Queen Mrs J Miles
  2. Degallo Look at Me JW B 01/02/03 Br Exb Ch Degallo the Hustler - Degallo Sunstreak Mr H M Scott
  3. Nethercroft October Dream JW B 15/10/03 Br Mrs M Buck Ch Shelridge Summer Spell - Nethercroft Loves Daydream Ms L & Miss T Sorockyj
  4. Shetlo Island of Dreams B 22/06/01 Br Exh Exbury Icon - Shetlo Pocketful of Dreams Mrs D H Moore
  5. Francehill Maid of Ice B 04/04/02 Br Exb Edglonian Captain Marvel - Ch Francehill Willow Pattern Mrs M Norman

BITCH CC - Edglonian Chase a Dream at Glendebroy

BITCH RESERVE CC - Lythwood Scarlet Ribbon

BEST BITCH PUPPY - Amethrickeh Snowstorm


BEST OF BREED - Lythwood Sacha

BEST PUPPY - Mohnesee Timekeeper


Return to Show Results Page