The English Shetland Sheepdog Club



OPEN SHOW - Saturday 12th June 2004

RESULTS


JUDGES

DOGS - Mrs H Bendelow
BITCHES - Mrs S Giddings

147 Dogs



List prepared by "TonyBridge@shelties.org.uk"

May I please make a disclaimer for any errors, this list is prepared for friends who are interested in show results and I sometimes may make mistakes.

The layout of these results are in the usual format that the majority of the show catalogues use
i.e. - Dogs Name - Sex - Date of Birth - Breeder - Sire - Dam - Owner - Owner's Initials



MINOR PUPPY DOG - 5 Entries
  1. Lowick Black Pepper D 24/10/03 Br Exb Shelridge Socrates - Milesend Nutmeg Mrs P A & Mrs M C Forster & Forster Parish
  2. Wyckwood Wizard D 04/12/03 Br Exb Jonygray Black Magic - Wyckwood Blue Topaz Mrs S Price
  3. Blenmerrow Winter Wizard D 06/12/03 br Lambert Ch Evad Sommer Shadow JW - Blenmerrow Melveen Water Lily Mr D M Goldie
  4. Drakeshyde Dartmoor Dream D 17/10/03 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Jonty Grays Mock Orange of Drakeshyde Rev R & Mrs B Craig
PUPPY DOG - 7 Entries

  1. Shetlo River Island D 24/08/03 Br Exh Duchesnay Raindancer - Shetlo Island of Dreams Mrs D H Moore
  2. Carolelen Causing Chaos D 23/07/03 Bd Exb Blenmerrow Barnaby - Carolelen Candlelight Mrs C A Trueman
  3. Lowick Black Pepper D 24/10/03 Br Exb Shelridge Socrates - Milesend Nutmeg Mrs P A & Mrs M C Forster & Forster Parish
  4. Dukeson Wildest Dreams D 28/08/03 Br Miss B Straw Ch Evad Sommer Shadow JW - Dukeson It's a Miracle Miss J Quilliam
  5. Drakeshyde Dartmoor Dream D 17/10/03 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Jonty Grays Mock Orange of Drakeshyde Rev R & Mrs B Craig
JUNIOR DOG - 11 Entries
  1. Bleatarn Star Sign JW D 19/03/03 Br Exb Ch Iliad Idiots Delight - Bleatarn Silver Star Mr D R & Mrs I A. Rule
  2. Mohnesee Bandmaster JW D 31/12/02 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Mohnesee Make Believe JW Mr & Mrs R Greenhill
  3. Blenmerrow Lets Boogie D 03/06/03 Br Mrs D Mccanntrigg Blenmerrow Barnaby - Blenmerrow Muscadet at Lambada Mr & Mrs D W Lambert
  4. Kelgrove Taskmaster D 16/02/03 Br Mrs J Reynolds Marilake Like Gold at Charnico - Kelgrove Mayqueen Mrs B Griundsell
  5. Lizmark Kirstmis Gold D 24/12/02 Bd Exb Ch Milesand Gold Edition - Lizmark Remember Me Mrs G M Hull
NOVICE DOG - 4 Entries
  1. Lowick Black Pepper D 24/10/03 Br Exb Shelridge Socrates - Milesend Nutmeg Mrs P A & Mrs M C Forster & Forster Parish
  2. Blenmerrow Lets Boogie D 03/06/03 Br Mrs D Mccanntrigg Blenmerrow Barnaby - Blenmerrow Muscadet at Lambada Mr & Mrs D W Lambert
  3. Kelgrove Taskmaster D 16/02/03 Br Mrs J Reynolds Marilake Like Gold at Charnico - Kelgrove Mayqueen Mrs B Griundsell
DEBUTANT DOG - 5 Entries
  1. Carolelen Causing Chaos D 23/07/03 Bd Exb Blenmerrow Barnaby - Carolelen Candlelight Mrs C A Trueman
  2. Kelgrove Kopper Knight of Ellenvonne D 21/02/01 Br Mrs J Reynolds Springcrest Luck Titus from Willow Tarn - Kelgrove Kopper Koin Miss H & Mrs J Warner
  3. Lizmark Kirstmis Gold D 24/12/02 Bd Exb Ch Milesand Gold Edition - Lizmark Remember Me Mrs G M Hull
  4. Throcmere Court Jester D 29/03/00 Br Exb Mistmere Pipers Legacy - Kelgrove Kristina Mr V R Harmston
  5. Silvaquest Harvest Sky D 29/05/02 Br Exb Bevera Black Cloud - Summer Sun at Silvaquest Mr D & Mrs D J M Lee
POST GRADUATE DOG - 15 Entries
  1. Exbury Oberon D 21/06/02 Br Exb Mendipmist Heatwave - Exbury Gold Coin Mrs K Chapman
  2. Milesand Rambler D 04/08/01 Br Exb Milesand Gold Edition - Ch Milesend Dancing Queen Mrs J Miles
  3. Samphrey Shadow Man D 11/12/02 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow JW - Samphrey Scotch Mist Mr S & Mrs D Gruszka
  4. Mountland Moves On D 26/06/98 Br Exh Exbury Icon - Mountland Attraction Mrs J Warnes
  5. Sherbondale Dream Lover D 15/07/99 Br T Leader Ch Myriehewe Entrepreneur JW - Sherbondale Secret Love Miss J Quilliam
LIMIT DOG - 7 Entries
  1. Shaylin Sun Spirit D 30/05/00 Br Exb Shaylin Spring Edition - Shaylin Winter Sky Mrs l Woodhams
  2. Seavall Benedict at Neraklee D 23/05/01 Br Mrs J Hardman & Mr Robinson Stanmer Purple Emporer - Hillhead Blue Dawn Mrs K L Payne
  3. Goldwell Celtic Warrior D 09/02/02 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Goldwell Magical Velvet Mr K & Mrs J Biswell
  4. Pacarane Political Party ShCM D 25/04/99 Br Exh Ch Milesend Storm Warden - Pacarane Polwyn Mrs P M Laversuch
  5. Kelgrove Kopper Krusader B 22/11/97 Br Mrs J Reynolds Marnham Montanner - Kelgrove Kopper Koin Miss H Warner
OPEN DOG - 4 Entries
  1. Malaroc the Muscian D 26/08/99 Br Exb Willow Tarn Tried and True - Malaroc Maid of Dance Mr & Mrs B Roberts
  2. Peerieglen Percy D 04/12/99 Br Exb Ch Forestland Emporer Moth - Stanmer Black Iris of Peerieglen Mrs J Diment
  3. Dynamiles Glendale D 18/09/96 Br Mrs D Miles Milesend Dancing Major - Snabswood Sparks Fly At Sandwick Mrs K L Ratford
SPECIAL OPEN DOG - 10 Entries
(Sable & White)
  1. Exbury Oberon D 21/06/02 Br Exb Mendipmist Heatwave - Exbury Gold Coin Mrs K Chapman
  2. Kelgrove Gamesmaster D 20/04/96 Br Mrs J Reynolds Exbury Gamble to Marnham - Kelgrove Karalina Moon Mrs B Groundsell
  3. Paulhays Damon Isle JW D 03/04/97 Br Exh Exbury Busker - Exbury High Hopes at Paulhays Mrs P Batten-Jones
  4. Kelgrove Kopper Knight of Ellenvonne D 21/02/01 Br Mrs J Reynolds Springcrest Luck Titus from Willow Tarn - Kelgrove Kopper Koin Miss H & Mrs J Warner
  5. Throcmere Court Jester D 29/03/00 Br Exb Mistmere Pipers Legacy - Kelgrove Kristina Mr V R Harmston
SPECIAL OPEN DOG - 8 Entries
(Tricolour, Black & Tan or Black & White)
  1. Blenmerrow Barnaby D 08/05/96 Br Exh Shelridge Socrates - Blenmerrow Belinda Lambert Mr & Mrs D W
  2. Jontygray Black Magic D 08/01/02 Br Exb Blenmerrow Barnaby - Eiraed Monnflower of Jontygray Mrs S Atkins
  3. Candlebark Runnin Bear JW D 29/01/98 Br Exh Candlebark True Treasure - Shetlock Black Velvet at Candlebark Mrs G E Richardson
  4. Malaroc The Master Clown D 01/06/00 Br Exb Ch Iliad Idiot's Delight - Ch Malaroc Melting Tears Mr & Mrs B Roberts
  5. Samphrey Moonlight Sonata at Alshel B 05/10/00 Br Gruszka Shelridge Saatchi - Mallaroc Made in the Dark for Samphrey Mrs M Hicks
SPECIAL OPEN DOG - 3 Entries
(Blue Merle)
  1. Ch Shelridge Wishmaster JW D 23/03/01 Br Exb Ch Hillhead Blue Shadow - Seavall Truthful about Shelridge Mrs C Aaron
  2. Peerieglen Percy D 04/12/99 Br Exb Ch Forestland Emporer Moth - Stanmer Black Iris of Peerieglen Mrs J Diment
  • VETERAN DOG - 9 Entries
    1. Kelgrove Gamesmaster D 20/04/96 Br Mrs J Reynolds Exbury Gamble to Marnham - Kelgrove Karalina Moon Mrs B Groundsell
    2. Exbury Icon D 11/12/96 Br Exh Exbury Busker - Exbury Gold Coin Mrs K Chapman
    3. Milesend Highlander at Dynamiles D 09/04/96 Br Mrs J Miles Ch Tegwel Wild Ways of Sandwick - Chelmarsh Countess at Milesend Mrs D Miles
    4. Kelgrove Klockwork Orange D 28/07/92 Br Exh Tegwel Gold Sovereign of Sherringwood - Kelgrove Kamilla Mrs J Reynolds
    5. Dynamiles Glendale D 18/09/96 Br Mrs D Miles Milesend Dancing Major - Snabswood Sparks Fly At Sandwick Mrs K L Ratford

    BEST DOG - Shaylin Sun Sprit

    RESERVE BEST DOG - Shetlo River Island

    BEST DOG PUPPY - Shetlo River Island

    BEST VETERAN DOG - Kelgrove Gamesmaster



    VETERAN BITCH - 5 Entries
    1. Blenmerrow River of Dreams at Melveen B 14/11/95 Br Mr & Mrs D W Lambert Apsledene Xeryus - Kasha Ocean of Wisdom at Blenmerrow Mrs E Blake
    2. Carolelen Crystal Ice B 11/10/93 Br Exh Carolelen Sno Warrior - Kirkholme Mistletoe At Rockaround Mrs C A Trueman
    3. Ansonshel Gipsy Dreams For Shetlo B 05/11/95 Br Mrs A Addy Ch Tegwel Smuggler at Myriehewe - Ansonshel Starlit Dream Mrs D H Moore
    4. Willow Tarn Tianna of Tiatasmia B 20/05/95 Br Mrs R Crossley Midnight Apollo of Lysebourne - Willow Tarn Tamarisk Mrs L P Simmons
    5. Carolelen Celestial B 17/10/90 Br Mrs C Trueman Ch Lythwood Skymaster - Carolen Carry On Mr K & Mrs J Peters
    MINOR PUPPY BITCH - 9 Entries
    1. Eljetia Crystal Queen B 01/10/03 Br Parkes Shelridge Socrates - Ch Milesend Storm Queen Mrs J Miles
    2. Shaylin Ebony Skye B 22/10/03 Br Exb Blenmerrow Barnaby - Shaylin Sweet Solitaire Mrs L Woodhams
    3. Neraklee Starwisher B 24/09/03 Br Exb Mistmere Make a Wish for Shelridge - Seavall Tia of Neraklee Mrs K L Payne
    4. Lowick Saffron B 24/10/03 Br Exb Shelridge Socrates - Milesend Nutmeg Misses M G & M R Forster & Forster Parish
    5. Silvaquest Solitaire B 26/10/03 Br Exb Mohnesee Mr Palmer - Bervera Tanzanite at Silvaquest Mr D & Mrs D J M Lee
    PUPPY BITCH - 6 Entries
    1. Goldwell Dancing Queen B 28/07/03 Br Exh Ch Milesand Gold Edition - Goldwell Magic Dancer Mr K & Mrs J Biswell
    2. Evad Magic Jade B 09/09/03 Br Exh Ch Evad Sommer Shadow JW - Evad Magic Pearls Mr & Mrs D F Weller
    3. Mistmere Lemon and Lime B 08/09/03 Br Exh Blenmerrow Rum&Black at Arlanvic - Mistmere Storm Belle Mrs S E Harries
    4. Ferrimere Felicia B 31/08/03 Br Exb Ch Springcrest Lucky Titus from Willowtarn - Ferrimere Francesca Mrs J A Ferris
    JUNIOR BITCH - 8 Entries
    1. Goldwell Dancing Queen B 28/07/03 Br Exh Ch Milesand Gold Edition - Goldwell Magic Dancer Mr K & Mrs J Biswell
    2. Paulhayes Dellan Isle B 22/01/03 Br Exb Exbury Marcus - Paulhayes Orlan Isle Mrs P Batten-Jones
    3. Ballygores Bett at Pepperhill B 07/01/03 Br Mrs N Varley Pepperhill Drummer Boy - Watchwood Toil and Trouble Mrs M & Miss S Daniells & Taylor
    4. Ruscombe Rhapsody over Collingvale B 06/04/03 Br Mrs S Tinker Chloris Miro - Ruscombe Water Music Mrs J Margetts
    5. Sherkarl Chantilly Lace at Alshel B 17/03/03 Br Haensel Malaroc the Master Clown - Sherkarl Confetti and Lace Mrs M Hicks
    NOVICE BITCH - 12 Entries
    1. Calambray Carnelian For Shelridge B 12/06/03 Br c Perkins Shelridge Flashdance - Mistmere Made in a Flash Mrs c Aaron,
    2. Mistmere Lemon and Lime B 08/09/03 Br Exh Blenmerrow Rum&Black at Arlanvic - Mistmere Storm Belle Mrs S E Harries
    3. Burnmist Katrina B 30/10/02 Br Exb Malaroc the Master Clown - Burnmist Tamaria Mr D Mrs A & Miss A Metson
    4. Burnmist Storm Lily of Milesend B 29/05/03 Br Mr & Mrs & MissMetson Ch Milesend Stormwarden - Burnmist Darling Daisey Mrs J Miles
    5. Ruscombe Rhapsody over Collingvale B 06/04/03 Br Mrs S Tinker Chloris Miro - Ruscombe Water Music Mrs J Margetts
    DEBUTANT BITCH - 12 Entries
    1. Throcmere So and So B 19/06/01 Br Exh Ch Evad Sommer Shadow JW - Kelgrove Kristina Mr V R Harmston
    2. Paulhayes Dellan Isle B 22/01/03 Br Exb Exbury Marcus - Paulhayes Orlan Isle Mrs P Batten-Jones
    3. Samphrey in the Shadows B 11/12/02 Br Exb Ch Evad Sommer Shadow JW - Samphrey Scotch Mist Mr S & Mrs D Gruszka
    4. Carolelen Candlelight B 09/07/00 Br Exb Forestland Footman - Carolelen Crystal Ice Mrs C A Trueman
    5. Dynamiles Cinnabarina B 18/05/00 Br Exb Milesend Highlander at Dynamiles - Milesend Raindrop Mrs D Miles
    POST GRADUATE BITCH - 18 Entries
    1. Throcmere Queens Gold JW B 20/04/02 br Exh Ch Evad Sommer Shadow JW - Kelgrove Kristina Mr V R Harmston
    2. Shetlo Island of Dreams B 22/06/01 Br Exh Exbury Icon - Shetlo Pocketful of Dreams Mrs D H Moore
    3. Evad Magic Pearls B 10/04/02 Br Exb Ch Mohnesee the Socerer - Evad Pearl Shadows Mr & Mrs D F Weller
    4. Shelridge Made You Laugh with Mistmere B 04/12/02 Br Mrs C Aaron Malaroc Master Clown - Shelridge Chasing Rainbows Mrs S E Harries
    5. Candlebark Trashy Woman B 15/02/02 Br Exb Apseldene Mystic Star - Candlebark Black Velvet Mrs G E Richardson
    LIMIT BITCH - 9 Entries
    1. Throcmere Step By Step to Stevlyn JW B 20/06/01 Br Harmston Ch Evad Sommer Shadow JW - Kelgrove Kristina Mr & Mrs D Stott
    2. Sherbondale Sommer Wonder at Blenmerrow B 27/04/02 Br Mrs T Leader Ch Blenmerrow Melveen Making Waves JW - Evad Sweet Sommer at Sherbondale Mr & Mrs D Lambert
    3. Throcmere Stage Struck for Jontygray B 20/06/01 Br Harmston Ch Evad Sommer Shadow JW - Kelgrove Kristina
    4. Goldwell Magic Dancer B 09/02/02 br Exb Ch Evad Sommer Shadow - Goldwell Magicla Velvet Mr K & Mrs J Biswell
    5. Burnmist Gypsophilia B 29/03/98 Br Exh Ch Milesend Storm Warden - Burnmist Tamarisk Mr D Mrs A & Miss A Metson
    OPEN BITCH - 3 Entries
    1. Jontygrays Tamdhu B 25/11/99 Br Exb Keltihope Knockando at Stevlyns - Sandness Saffron of Jontygray; Mrs E R Atkins
    2. Milesand Step into Tighness B 13/03/00 Br Mrs J Miles Milesend Stroller - Chelmarsh Couintess at Milesend Mrs L Whittington
    3. Tiatasmia Silk Stream B 05/01/97 Br Exh Willow Tarn Trueman - Willow Tarn Tamarisk Mrs L P Simmons
    SPECIAL OPEN BITCH - 11 Entries
    (Sable & White)
    1. Shelridge Sunshimmer JW B 29/11/99 Br Exb Ch Shelridge Summer Spell - Shelridge Hope Springs Mrs C Aaron
    2. Milesend Step Out B 13/03/00 Br Exb Milesend Stroller - Chelmarsh Countess at Milesend; Mrs J Miles,
    3. Maid to Reign at Mistmere B 07/02/00 Br Gruszka Keltihope Knockando at Stevlyns - Mistmere Gathering Storm over Samphrey Mrs S E Harries
    4. Throcmere So and So B 19/06/01 Br Exh Ch Evad Sommer Shadow JW - Kelgrove Kristina Mr V R Harmston
    5. Milesand Step into Tighness B 13/03/00 Br Mrs J Miles Milesend Stroller - Chelmarsh Couintess at Milesend Mrs L Whittington
    SPECIAL OPEN BITCH - 14 Entries
    (Tricolour, Black & Tan or Black & White)
    1. Franmead Fineline B 11/10/02 Br Exb Ch Ottaberry Onliner - Lysebourne Athena of Franmead Mrs R Fransham
    2. Lirren Night Nurse B 22/05/02 br Exh Blenmerrow Barnaby - Lirren Nitelite Mrs L S French,
    3. Pacarane Polished Jewel B 06/02/99 Br Exh Wendisle Louis Blues - Pacarane Poltristar Mrs P M Laversuch
    4. Ballygores Bett at Pepperhill B 07/01/03 Br Mrs N Varley Pepperhill Drummer Boy - Watchwood Toil and Trouble Mrs M & Miss S Daniells & Taylor
    5. Carolelen Candlelight B 09/07/00 Br Exb Forestland Footman - Carolelen Crystal Ice Mrs C A Trueman
    SPECIAL OPEN BITCH - 5 Entries
    (Blue Merle)
    1. Carolelen Crystal Ice B 11/10/93 Br Exh Carolelen Sno Warrior - Kirkholme Mistletoe At Rockaround Mrs C A Trueman
    2. Peerieglen Pearl JW B 14/09/02 Br Exb Peeriglen Percy - Peeriglen Pandora JW Mrs J Diment
    3. Pepperhill Fire And Ice B 28/01/02 Br Exb Ch Shelmist Bitz N Pieces at Pepperhill - Blue Heather Mrs M & Miss S Daniels & Taylor
    4. Samphrey in Starlight B 05/10/00 Br Exb Shelridge Saatchi - Malaroc Maid in the Dark for Samphrey Mr S & Mrs D Gruszka
    5. Silvaquest Solitaire B 26/10/03 Br Exb Mohnesee Mr Palmer - Bervera Tanzanite at Silvaquest Mr D & Mrs D J M Lee

    BEST BITCH - Throcmere Step by Step to Stevlyn JW

    RESERVE BEST BITCH - Sherbondale Summer Wonder at Blenmerrow

    BEST BITCH PUPPY - Goldwell Dancing Queen

    BEST VETERAN BITCH - Blenmerrow Barnaby


    BEST IN SHOW - Throcmere Step by Step to Stevlyn JW

    RESERVE BEST IN SHOW - Shaylin Sunspirit

    BEST PUPPY IN SHOW - Shetlo River Island

    BEST VETERAN - Blenmerrow Barnaby


    Return to Show Results Page