DRIFFIELD AGRICULTURAL SOCIETY



CHAMPIONSHIP SHOW - 14th October 2004

NO CHALENGE CERTIFICATES FOR SHETLAND SHEEPDOGS

RESULTS


JUDGE - Mr Alan Bendelow

No of Dogs - 51
No of entries - 56



List prepared by "TonyBridge@shelties.org.uk"

May I please make a disclaimer for any errors, this list is prepared for friends who are interested in show results and I sometimes may make mistakes.

The layout of these results are in the usual format that the majority of the show catalogues use
i.e. - Dogs Name - Sex - Date of Birth - Breeder - Sire - Dam - Owner - Owner's Initials



PUPPY DOG - 6 Entries 2 Absent

  1. Nethercroft Lovable Imp at Shatay D 24/10/03 br Mrs M Buck Shatay Della's Little Fella - Nethercroft Sweet September Mrs A Shaw
  2. Blazecroft O Danny Boy at Emmaview D 27/12/03 br Mrs V Simons Sterndale Moon Illusion of Amethrickeh - Blazecroft Socerer's Spell Miss C Whitchurch
  3. Snabswood Swagman at Kencriss D 20/03/04 br J Fitzsimons Ch Lythwood Sixsmith - Snabswood Sonsy Mr K R & Mrs C Mason
  4. Penrave Perfect Stranger D 11/03/04 br Exb Ch Shelridge Wishmaster - Penrave Polly Pickler Mrs & Miss J Scott
JUNIOR DOG - 1 Entries 0 Absent
  1. Nethercroft Lovable Imp at Shatay D 24/10/03 br Mrs M Buck Shatay Della's Little Fella - Nethercroft Sweet September Mrs A Shaw
SPECIAL YEARLING DOG - 2 Entries 0 Absent
  1. Cresteak Call Me Bond of Fernfrey JW D 30/11/02 Br Ball Fernfrey Lionheart - Crerteak Cover Girl Mrs I V Saunders
  2. Bleatarn Star Sign JW D 19/03/03 Br Exb Ch Iliad Idiots Delight - Bleatarn Silver Star Mr D R & Mrs I A. Rule
POST GRADUATE - 7 Entries 1 Absent
  1. Francehill Total Eclipse D 06/04/03 Br Exb Ch Morestyle Monsoon - Drumcauchlie Finewood of Francehill Mrs M Norman
  2. Baishel Catch the Dream D 13/04/01 Br Exb Faradale Fugitive - Baishel out of the Blue Miss D Bartholomew
  3. Highbrook Harlequin D 29/05/02 br Exb Highbrook High-Tec - Herds Heliotrope Mr K & Mrs L A Goodwin
  4. Ilaybee Dawn Sky D 18/09/00 Br Exb Lujenka Light up the Sky - Ilaybee Bush Tit Mr & Mrs S Sobecki
  5. Doonelodge Wild Rose D 09/06/00 Br Exb Francehill Dogrose of Highbrook - Yorvik Margareta Time at Doonelodge Mrs M Glover
LIMIT DOG - 7 Entries 2 Absent
  1. Highbrook Hi Tech D 30/01/01 Br Exb Ch Hartmere Hallmarked - Highbrook Honey Bee Mr K & Mrs L A Goodwin
  2. Doonelodge Double Deal D 28/08/00 Br Exb Flanmore Kings Ransom - Doonelodge Magic Touch Mrs M Glover
  3. Ilaybee Dawn Sky D 18/09/00 Br Exb Lujenka Light up the Sky - Ilaybee Bush Tit Mr & Mrs S Sobecki
  4. Silvaquest Harvest Sky D 29/05/02 Br Exb Bevera Black Cloud - Summer Sun at Silvaquest Mr D & Mrs D J M Lee
  5. Watchwood Close and True D 02/10/00 Br Exb Pepperhill Drummer Boy - Watchwood Trick or Treat Mrs P E Bennett
OPEN DOG - 5 Entries 0 Absent
  1. Highbrook Havoc D 28/10/97 Br Exh Ch Milesend Storm Warden - Highbrook Hyjinnee Mr K & Mrs L A Goodwin
  2. Simcourt Orawu D 11/10/95 Br Exh Ch Herds the Helmsman - Simcourt Orientalle Misses S & F Berry
  3. Joliet Jake Of Castlerose JW D 20/07/98 Br Mr I J W Edwards Ch Iliad Idiot's Delight - Ch Herds is Happiness Mr J E & Mrs J B Edwards
  4. Riggsbeck Boldheart D 30/09/97 Br Exh Fernfrey Lionheart - Jimella Mystic Memory Miss D M Hounsell
  5. Ilaybee Dawn Sky D 18/09/00 Br Exb Lujenka Light up the Sky - Ilaybee Bush Tit Mr & Mrs S Sobecki

BEST DOG - Highbrook Havoc

RESERVE BEST DOG - Simcourt Orawu

BEST DOG PUPPY - Nethercroft Lovable Imp at Shatay


PUPPY BITCH - 5 Entries 2 Absent
  1. Castlerose Blithe Spirit B 12/01/04 br Exb Apsledene Mystic Star - Castlerose Cheers of Joy Mr J E & Mrs J B Edwards
  2. Doonelodge Dancing Rain B 08/12/03 br Exh Ch Morestyle Monsoon - Doonelodge Dancing Wild Mrs M Glover
  3. Shelridge Misty Blue at Salmist B 08/02/04 Br Mrs C Aaron Blenmerrow Barnaby - Shelridge Chasin Rainbows Mr D & Mrs SM Hopkins
JUNIOR BITCH - 6 Entries 1 Absent
  1. Francehill Ice Maiden B 01/12/03 br Exb Jacquard You Give Me Fever - Francehill Made of Ice Mrs M Norman
  2. Shellthorn Easter Bonnet B 17/04/03 Br Exb Rannerdale Moonwalker - Shellthorn Sunbeam Mrs S Martin
  3. Sheldamar Scarlett at Salmist B 28/08/03 br Mrs Penwarne Montseney Mace at Sheldamar - Sheldamar Sunbeam Mr D & Mrs S M Hopkins
  4. Rainway Darlington Daisy B 30/06/03 Br Exb Seavall Seamus - Rainway Mystical Princess Mrs D L Barnett
  5. Cresteak Chantilly Lace B 18/09/03 br Mr &Mrs E Ball Fernfrey Lionheart - Cresteak Cover Girl Mrs D L Barnett
SPECIAL YEARLING BITCH - 5 Entries 1 Absent
  1. Kamarlee Laiderette Secret B 14/02/03 Br Exb Ch Milesend Gold Edition - Kamarlee Laiderettes Mandie Mrs A M Bridge
  2. Shellthorn Easter Bonnet B 17/04/03 Br Exb Rannerdale Moonwalker - Shellthorn Sunbeam Mrs S Martin
  3. Shelridge Sunbonnet at Salmist B 22/12/02 br Mrs C Aaron Ch Shelridge Summer Spell - Shelridge Savante Mr D & Mrs SM Hopkins
  4. Cresteak Claudia Chiffon B 30/11/02 Br Exb Fernfrey Lionheart - Cresteak Cover Girl Mr C & Mrs W Ball
  5. Rainway Darlington Daisy B 30/06/03 Br Exb Seavall Seamus - Rainway Mystical Princess Mrs D L Barnett
POST GRADUATE BITCH - 5 Entries 2 Absent
  1. Blazecroft Socerer's Spell B 29/09/01 Br Exb Ch Monnesee the Sorcerer - Pepperhill Mystic Meg at Blazecroft Mrs V B Simons
  2. Eljetia First Edition From Scrimwood B 09/03/00 br Mrs J Parkes Sommerville Smithson - Milesend Majorette Mr R Lee
  3. Ericsway Friend of a Friend B 20/06/01 Br Mounsey Abuela Rupert the Bear - Janetstown in a Jiffy Mrs M Haigh
LIMIT BITCH - 3 Entries 1 Absent
  1. Sheltisha Black Widow B 16/04/01 Br Mrs L & Miss Sorockyi Cresteak Tudor Crown at Wendisle JW - Sparkling Surprise Miss C Whitchurch
  2. Kamarlee Laiderette Mandie B 21/08/00 Br Exb Ch Lirren That's Magic - Kamarlee Laiderettes Dana Mrs A M Bridge
OPEN BITCH - 5 Entries 1 Absent
  1. Ch Baishel Follow the Dream JW B 13/04/01 Br Exb Faradale Fugative - Baishel out of the Blue Miss D Bartholomew
  2. Wendisle Snowbelle At Salmist B 05/02/99 Br Mr D & Mrs W Wheatman Ch Mohnesee the Illusionist - Sandwick Solitaire at Wendisle Mr D & Mrs S M Hopkins
  3. Kamarlee Floral Dance B 31/10/98 Br Exh Shelridge Flashdance - Kerrydaw Kumara of Kamarlee Mrs A M Bridge
  4. Watchwood Moonshine B 25/08/99 Br Exb Pepperhill Drummer Boy - Watchwood Toil and Trouble Mrs P E Bennett

BEST BITCH CC - Ch Baishel Follow the Dream JW

RESERVE BEST BITCH - Franchill Ice Maiden

BEST BITCH PUPPY - Franchill Ice Maiden


BEST OF BREED - Ch Baishel Follow the Dream JW

BEST PUPPY - Franchill Ice Maiden


Return to Show Results Page